Litomysl Moderní historické město záložky a sdílení

Vodní valy na vlnách času

Vodní valy na vlnách času. Tak zní název prezentace, na které pracovaly po dva měsíce žákyně ZŠ Zámecká Karina Girčáková, Magdalena Rožková a Kateřina Macková. Dívky oslovila prostřednictvím školy Nadace Proměny, která společně s Městem Litomyšl připravuje plánovaný projekt Proměny nábřeží řeky Loučné.

Žákyně osmé třídy pátraly po podobách Vodních valů

Vodní valy na vlnách času. Tak zní název prezentace, na které pracovaly po dva měsíce žákyně ZŠ Zámecká Karina Girčáková, Magdalena Rožková a Kateřina Macková. Dívky oslovila prostřednictvím školy Nadace Proměny, která společně s Městem Litomyšl připravuje plánovaný projekt Proměny nábřeží řeky Loučné.
Při práci na počítačové prezentaci a tvorbě informačního panelu s fotografiemi Vodních valů děvčata čerpala zejména ze sbírky fotografií a pohlednic Litomyšlana Petra Jandíka. Se starými materiály pak obcházela pamětníky, bývalé a současné obyvatele Vodních valů. Z informací, které se dozvěděla, pak sestavovala popisky k dobovým fotografiím.

„Když jsme dostaly ty fotky, vůbec jsme nevěděly, co to je za budovy a kde stojí. Se starými fotografiemi jsme obcházely pamětníky a občas se stalo, že jim při pohledu na to, jak to tam bylo dříve krásné, utekla slza. …Teď se hráz, kvůli tomu, že ulicí jezdí také kamiony, čím dál tím více sesunuje. Starším lidem vadí nárůst dopravy. V mládí je rodiče prostě vypustili před dům – děti tam měly stromy, park byl divočejší a delší, nebylo vidět z jednoho konce na druhý. Loučná byla také dříve úžasnou řekou, kde se plavili koně, bruslilo se tam, atd.,“ vypočítává Karina Girčáková. „Dříve tam byla máchadla, protože ve všech domech nebyla zavedena voda. Když dnes jdete podél Loučné, najdete tak kolikrát pytle odpadků nebo třeba nákupní vozík z Alberta,“ doplňuje Magdalena Rožková.

Podle pamětníků se Vodní vale hodně změnily. Dřívější život v ulici, kterou téměř nejezdila auta, vytlačila doprava. Z malých dílen a podniků je v místech snad jen čalounictví. Hlavním problémem podle dívek zůstává a ještě dlouho zůstane doprava. „Nechci zmiňovat jen pana Kubíka, ale vlastně je jediný, kdo má zásobování zezadu. Třeba drogerie DM to vyřešila tak, že prodejnu zásobuje z náměstí,“ myslí si Magdalena Rožková, podle které doprava na Valech nikdy nezmizí zcela, a to ani v případě, že by ulice byla pěší zónou. Téměř každý obyvatel Valů má totiž auto…

Výsledek práce mladých badatelek budete moci zhlédnout každý. Panel s fotografiemi bude vystaven v informačním centru na Smetanově náměstí. Internetovou prezentaci s názvem Vodní valy na vlnách času si můžete prohlédnout na stránkách města http://www.litomysl.cz/ v sekci o městě, proměny Vodních valů.

O projektu plánovaných úprav nábřeží jsou dívky dobře informované. Všechny jsou si však vědomy toho, že již Valy nebudou nikdy vypadat tak jako dřív, jak si je pamatují dnešní senioři. Za nejdůležitější prvky, které na Valech chybí, považují vyšší podíl zeleně a zbudování většího množství laviček zejména pro starší spoluobčany.

 -ps- foto sbírka použitá v prezentaci je od p. Petra Jandíka

VÝZVA: Pátráme po historii Vodních valů! 

Máte doma unikátní staré fotografie či pohlednice Vodních valů? Inspirujte architekty, kteří budou navrhovat novou podobu území. Pomozte mladším generacím objevit, jak ulice vypadala před mnoha desetiletími. Dobové materiály zasílejte na lilie@litomysl.cz nebo na adresu městského úřadu, uvedenou v tiráži Lilie.

Reportáž z prezentace si také můžete pustit na http://www.youtube.com/watch?v=i-FyHfyVREU

 

Město Litomyšl

datum zveřejnění: 9. 1. 2013
zveřejnil: Ing. Jaromír Drábek 

obrázek k aktualitě Vodní valy na vlnách času


© 2011 - 2019 Město Litomyšl | struktura webu | městské kontakty