Litomysl Moderní historické město záložky a sdílení

Aktuality z města

Novým starostou Litomyšle je Daniel Brýdl

Měsíc po volbách má Litomyšl nové vedení města. Zvolilo jej zastupitelstvo na ustavujícím zasedání ve čtvrtek 1. listopadu. Starostou pro následující volební období je Mgr. Daniel Brýdl, LL.M. (Generace 89), místostarostou Radomil Kašpar (KDU-ČSL).

24. 10. 2018


Litomyšlský advent bude opět andělský

Advent. Období provoněné cukrovím, jehličím, svařeným vínem s atmosférou plnou pohody, klidu a lásky. V Litomyšli navíc s anděly, kteří se zabydleli ve stálé expozici chrámu Nalezení sv. Kříže a o adventu zde vypráví nejen příběh Ježíše Krista, ale z výšky shlížejí na bohatý program před kostelem.

7. 11. 2018


Změna dopravy v ulici vedle gymnázia

Upozorňujeme občany na to, že od pátku 16. listopadu bude v ulici vedle gymnázia a speciální školy zavedeno šikmé stání a v této lokalitě také dojde k zjednosměrnění provozu. Zákaz vjezdu bude platit pro řidiče jedoucí ve směru od budovy městského úřadu nahoru na ulici 9. května.

12. 11. 2018


Konečné jízdní řády autobusových spojů

V příloze této aktuality zveřejňujeme konečnou podobu jízdních řádů autobusových spojů. Oproti návrhům, které jste mohli v minulých týdnech sami připomínkovat, můžete ve finálních verzích jízdních řádů najít dílčí změny, zejména v letním a vánočním omezení, případně v drobných posunech spojů.

9. 11. 2018


Já jsem… Zdeněk Nejedlý

Výstava v Městské galerii Litomyšl reaguje na vlnu emocí kolem sochy komunistického politika, ministra Zdeňka Nejedlého, která od roku 1978 stojí před jednou z místních základních škol. Po sametové revoluci v roce 1989 město sochu neodstranilo, ale připojilo k ní dodatkovou tabulku s následujícím citátem:

7. 11. 2018


Zámecké sklepení v moci pekelné

Od 2. do 5. prosince 2018 ovládne Zámecké sklepení v Litomyšli opět moc pekelná. I tento rok děti činily, vytrvale zlobily a kniha hříchů se úspěšně plnila. Program je vhodný pro statečné děti od 6 let či pro trapiče jakéhokoli věku. Návštěvu pekla je možné rezervovat od 1. listopadu na www.smetanuvdum.cz.

7. 11. 2018


Kamery na křižovatce ohlídají jízdu na červenou

Na jaře příštího roku technici nainstalují na světelné křižovatce kamery. Díky nim bude snazší postihovat řidiče, kteří ohrožují ostatní jízdou na červenou. Jedná se o častý přestupek a rada města se společně s dopravní komisí několik měsíců zabývala tím, jak bojovat proti tomuto nebezpečnému chování řidičů.

7. 11. 2018


Část ulice 9. května už je opravená

Na ulici 9. května se minulý měsíc konala část oslav k 100. výročí vzniku Československé republiky. Prostor u gymnázia již slouží veřejnosti a rekonstrukce celé ulice, k níž město objednalo i nový asfaltový povrch vozovky u speciální základní školy a nedalekého bytového domu, skončí již za několik týdnů.

7. 11. 2018


Vodní valy inspirují zapojením veřejnosti

Obnovené nábřeží řeky Loučné od RusinaFrei architekti se dostalo do prestižní publikace Landscape Architecture Europe reflektující vybrané evropské krajinářské počiny za uplynulé tři roky. Reprezentuje v ní příklady dobré praxe, kdy realizace ve veřejném prostoru úzce propojila město, architekty a místní lidi.

12. 11. 2018


Dotaci na nákup kompostéru získalo 18 žadatelů

I letos mohli Litomyšlané získat dotaci na pořízení domácích kompostérů. Uzávěrka pro příjem žádostí byla v srpnu a v říjnu rada města odsouhlasila celkem 18 žádostí. Město Litomyšl podporuje domácí kompostování již od roku 2009 a letos jej podpořilo částkou téměř 15 tisíc Kč.

7. 11. 2018


Počet svateb v Litomyšli atakuje novodobý rekord

Litomyšl je dlouhodobě oblíbené místo, kde si snoubenci říkají své „ano“. Rok 2018 je z toho hlediska velmi úspěšný. Ke konci října se ve městě vzalo přes 200 párů, což je zhruba o padesát víc, než byl celoroční průměr v minulých letech. Letošek by se tak mohl ve statistice zařadit k roku 1990.

7. 11. 2018


Cena Jože Plečnika pro Miroslava Brýdla

V pondělí 1. října, v den kdy si připomínáme Světový den architektury, se ve Španělském sále Pražského hradu konal Slavnostní večer k 100. výročí vzniku Československa, věnovaný české a slovenské architektuře a stavitelství. V rámci večera byly připomenuty milníky naší architektury a stavitelství.

7. 11. 2018


Ohlédnutí za sedmým ročníkem ArchiMyšle

Sedmý ročník populární ArchiMyšle nabídl návštěvníkům řadu lákadel. Oslava svátku mezinárodního dne architektury zvala například na výstavu Zámek 1568 – 450 let od položení základního kamene zámku v Litomyšli, komentované prohlídky místních pamětihodností, včetně bývalé Augustovy tiskárny.

7. 11. 2018


Neudržované úseky místních komunikací

Rada města Litomyšle schválila na svém zasedání dne 10. 10. 2017 změnu přílohy nařízení města Litomyšle č. 03/2015. Hlavní součástí tohoto nařízení je seznam úseků místních komunikací, na kterých bude prováděna zimní údržba mimo plán zimní údržby nebo nebude prováděna vůbec.

7. 11. 2018


Návrat ostatků piaristických rektorů na hřbitov

Ke stěně kostela sv. Anny se v říjnu na svá původní místa vrátily náhrobky rektorů piaristické koleje. Dominantním prvkem mezi nimi je náhrobek Cyrina Václava Bernáta se sochou Ježíše Krista, kterou církev darovala městu, a to ji nechalo následně zrestaurovat.

7. 11. 2018© 2011 - 2018 Město Litomyšl | struktura webu | městské kontakty